Joga

ASHTANGA NA NARAMOWICACH

Małe miejsce na poznańskich Naramowicach powstało z mojej silnej potrzeby by stworzyć miejsce, w którym można praktykować ashtange jogę, bez potrzeby przemieszczania się do centrum miasta. Po długich poszukiwaniach, znalazłam salkę, w której udało mi się ten pomysł zrealizować i od 2022 roku, w każdą środę o 19.00 w kameralnej grupie spotykamy się by praktykować.

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA TRADYCYJNEJ PRAKTYKI

ASHTANGA YOGA

Ashtanga yoga jest to praktyka, która obejmuje stałą sekwencje asan połączonych vinyasą czyli płynnym przejściem czy połączeniem poszczególnych asan. Bazą tej praktyki jest synchronizacja ruchu z oddechem.

W myśl tradycyjnych założeń, praktykujemy albo w stylu Mysore, czyli każdy ma swoją praktykę, zgodną ze swoim oddechem lub Pierwszą Serię Prowadzoną czyli nauczyciel prowadzi całą sekwencję, a uczniowie praktykują zgodnie z prowadzeniem nauczyciela.

Ashtanga Yoga była przekazywana współczesnemu światu przez Pattabhi Joisa – ucznia T. Krishnamacharyi, a obecnie jest przekazywana przez jego wnuka Sharata Joisa w KPJAYI-K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute w Mysore w południowych Indiach.

ja i sarath
przy tablicy mysore

MYSORE

Każdy uczeń ma swoją praktykę z indywidualnym podejściem nauczyciela, co uczy nie tylko zapamiętania sekwencji, ale również daje przestrzeń na praktykę zgodnie z szacunkiem do swojego ciała, zgodnie z własnym oddechem i tempem. Stopniowo, gdy uczeń jest gotowy, dodawane są kolejne asany przez co praktyka staje się bardziej rozbudowana.

PIERWSZA SERIA PROWADZONA

Pierwsza Seria Ashtanga Yogi nazywa się Yoga Chikitsa, czyli terapia jogą. Nauczyciel prowadzi całą praktykę, wszyscy praktykują równo. Zaczynamy i kończymy w tym samym czasie.

Zarówno w stylu Mysore jak i LED obecność nauczyciela jest wsparciem. Z uwagą i szacunkiem wykonuje korekty manualne i słowne, pomaga w praktyce, jest takim drogowskazem, dobrym duchem. Przypomina kolejność asan. Moje widzenie osoby prowadzącej zmieniło się po wielu latach praktyki i dzisiaj staram się być przede wszystkim obok osoby praktykującej, nie zapominając o tym, czym jest ta piękna praktyka i, że to uczeń jest moim nauczycielem.

Nic na macie nie dzieje się przeciwko Wam, a wszystko dzieje się dla Was. Wszelkie opory i lęki przed stylem Mysore, staram się najłagodniej niwelować i zachęcać do właśnie tej praktyki, bo żadna nie jest tak bardzo spójna z Tobą.

Podstawy praktyki

TRISTHANA

Trzy punkty skupienia uwagi

Drishti – punkt koncentracji, skupienie wzroku na jednym punkcie. Buduje wyciszenie, wzmacnia skierowanie uwagi do wewnątrz

Oddech – praktyce towarzyszy charakterystyczny oddech Ujjayi, dość głośny na początku, a wraz z rozwojem praktyki coraz bardziej się wyciszający

Asana – pozycja ciała, która powinna być stabilna i wygodna (II.46 sthira-sukham asanam).

MANTRA

Na początku i na końcu praktyki śpiewamy mantrę.

Mantra początkowa

OM

vande gurunam charanaravinde sandarsita svatmasukhava bodhe I

nihsreyase jangalikayamane samsara halahala mohasantyai II

abahu purusakaram sankhacakrasi dharinam I

sahasra sirasam svetam pranamami patanjalim II

OM

Mantra końcowa

OM

Swasthi prajabhyah paripalayantam

Nyayena margena mahi mahishaha

Gobrahmanebhyaha shubhamastu nityam

Lokaasamastha sukhino bhavanthu

OM shanti shanti shanti

OM

GDZIE I KIEDY SIĘ SPOTYKAMY

Zajęcia od września 2024 roku w zawieszeniu. O powrocie i nowym miejscu poinformuję niebawem

SKRYPT

Poniżej możesz pobrać skrypt całej praktyki – pierwszej serii prowadzonej. Może być dla Ciebie ułatwieniem, pomocą w nauce kolejności asan.

Pobierz
Copyright © 2024 Izabela Rzysko Yoga | Powered by Izabela Rzysko Yoga