Podróż Jogowa do Kolumbii

21 - 27 października 2023

Joga & Relaks

Tydzień jogowej przygody w trzech geograficznych krainach rajskiej Kolumbii:

Szczegóły
Lorem Ipsum is simply dumy text of the printing typesetting industry lorem ipsum.

Podróż szyta na miarę

Praktykuj jogę w jednym z najbardziej malowniczych regionów na Świecie. Poznaj kulturę i historię Ameryki Południowej. Zasmakuj prawdziwej kawy.

Podróżuj. Praktykuj. Doświadczaj.

Dzień 1 - Bogota

Hot

Przylot pasażerów do stolicy Kolumbii – 10-milionowej Bogoty. Bogota położona jest na wysokości 2 600 m n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na wschodnim paśmie kordyliery Andów (Cordillera Oriental), w pobliżu sawanny sprawia, że uważana jest za jedno z najciekawszych miast Ameryki Południowej. Transport do hotelu na Starówce Bogoty. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2 - Bogota

Hot

Śniadanie w hotelu oraz czas na poranną jogę (1 sesja)

Następnie spacer po kolonialnej dzielnicy Bogoty – La Candelarii. W programie: Chorro de Quevedo, czyli wzgórze kacyka Muisca – pierwotnego wodza tych terenów i spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Przejście na centralny plac miasta – Plaza de Bolívar z budynkiem Parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i Katedrą.

Zwiedzanie Muzeum Fernando Botero, który rozpropagował na niespotykaną w świecie skalę „kolumbijskie grubaski”. U Botero otyli są nie tylko królowie, żołnierze, prezydenci i księża. Otyłe są nawet tancerki i torreadorzy. Gruba jest nawet Mona Lisa. Nie ma stolicy w Ameryce Południowej, która nie posiadałaby choć jednej rzeźby Botero, zdobiącej jej ulice, place czy parki.

Zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur rdzennych mieszkańców Ameryk, zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Po nim – możliwość zakupów na targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria, tkaniny, itd.).

W godzinach popołudniowych wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 150 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. 

Wieczorna praktyka jogi (2 sesja)

Dzień 3 - Region Kawy

Hot

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Regionu Kawy (Pereira). Transfer do butikowego hotelu – hacjendy, którego tropikalny ogród będzie naszą jogową oazą.

Praktyka jogi w tropikalnej hacjendzie (3 i 4 sesja)

Dzień 4 - Region Kawy

Hot

Śniadanie, a po nim praktyka jogi (5 sesja) w jednym z najpiękniejszych regionów Kolumbii, w atmosferze rozgrzanego równikowym słońcem powietrza przesyconego aromatem najlepszej kawy świata. 

Dla zainteresowanych – fakultatywna wycieczka do kawowego miasteczka Salento i trekking po mglistym lesie w Dolinie Palmy Woskowej.  

Wieczorna praktyka jogi (6 sesja)

Dzień 5 - Cartagena

Hot

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Pereirze i lot do do Cartageny – kolonialnego starego miasta, pamiętającego czasy hiszpańskich najeźdźców. Cartagena uznawana jest za najpiękniejsze miasto regionu Karaibów, które w dawnych czasach było głównym portem przeładunkowym złota oraz centrum handlu niewolnikami. 

Zakwaterowanie w hotelu w samym sercu kolonialnej Starówki.

Praktyka jogi (7 sesja)

Po południu zrealizujemy piesze zwiedzanie kolonialnego miasta. Cartagena de Indias, słusznie nazywana „Perłą Karaibów”, jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast wybrzeża karaibskiego. Podczas jej zwiedzania skupimy się na centrum, które otoczone jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie.

Nasz spacer rozpoczniemy przy Torre del Reloj (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i Paseo de los Dulces (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela García Márqueza. To właśnie tutaj, na Plaza de los Coches (Plac Karet) w XVI w. odbywały się największe w tej części świata targi niewolników. Kolejnym punktem spaceru jest plac przy klasztorze San Pedro Claver, gdzie poznamy historię jezuickiego zakonnika, broniącego praw afrykańskich niewolników, znanego jako „Niewolnik niewolników”. Będziemy mieli również okazję posłuchać o kolumbijskiej Pocahontas, która dzisiaj jest symbolem odbywającego się w Cartagenie co roku międzynarodowego festiwalu kina. W dalszej części spaceru przejdziemy na plac Simona Bolivara, gdzie znajduje się Muzeum Inkwizycji mieszczące się w przepięknym, kolonialnym budynku z charakterystycznym wejściem zbudowanym ze skały koralowej i drewnianymi balkonami. Budynek ten od 1610 r. przez ponad 200 lat pełnił funkcję siedziby hiszpańskiej Inkwizycji. Na Placu Bolivara poznamy też historię ubranych w wielokolorowe sukienki, sprzedawczyń owoców – Palenqueras, które są najchętniej fotografowanym symbolem miasta.

W dalszej części programu przedostaniemy się na Plac Santo Domingo, gdzie znajduje się najstarszy kościół Cartageny, a następnie odwiedzimy butiki z lokalnym rękodziełem, które znajdują się w dawnych celach budynku Bóvedas, który w czasach kolonii pełnił funkcję więzienia. Następnie, przejdziemy się po otaczających Starówkę murach obronnych, skąd podziwiać będziemy panoramę bardzo nowoczesnej, kontrastującej ze starym miastem, hotelowej dzielnicy Cartageny.

Dzień 6 - Cartagena

Hot

Po wczesnym śniadaniu w samym sercu kolumbijskich Karaibów – praktyka jogi (8 sesja)

Następnie, dla zainteresowanych, rejs na wysepkę Tierrabomba i dzień rajskiej plaży. W godzinach popołudniowych powrót motorówką do Cartageny i transfer do hotelu.

Wieczorna praktyka jogi (9 sesja)

Dzień 7 - Cartagena

Hot

Śniadanie, a po nim ostatnia, kolumbijska praktyka jogi (sesja 10)

Następnie – czas wolny na ostatnie zakupy i przygotowanie się do podróży. Transfer na lotnisko i wylot z Cartageny do Europy. 

Nasz Zespół

Iza na pomoście

Izabela Rzysko

Ta delikatna, filigranowa dziewczyna jest absolutnym wulkanem jogowej wiedzy połączonym z ogromną wrażliwością. Z jogą jest związana od 2009 roku. Przez lata pogłębiała szeroko rozumianą praktykę jogi pod okiem Mateusza Dekera, Agnieszki i Macieja Wielobobów, Basi Lipskiej i Mateusza Stańczaka. Praktykę pogłębiała na licznych warsztatach i wyjazdach do Indii. Tysiące godzin spędzonych na macie dały jej pewność, że joga, praktyka skoncentrowana na oddechu, wzmacnia nie tylko fizycznie ale przede wszystkim psychicznie. Iza na macie to gwarancja niezwykłej wrażliwości i zajęć prowadzonych z ogromną pasją w sposób mało inwazyjny, delikatny ale bardzo spójny, którym zachwyca zarówno osoby dopiero rozpoczynające jogową przygodę, jak i praktykujące na co dzień.

Ewa Kulak

Ewa Kulak-Carvajal

Inicjatorka i założycielka polskiego biura podróży – Kolumbii Travel. Zanim osiadła w Kolumbii, przejechała przez cały kontynent południowoamerykański. Jak na miłośniczkę Ameryki Łacińskiej przystało, uwielbia tekstylia i biżuterię w żywych kolorach, lokalną gastronomię i kontakt z ludźmi. W Kolumbii mieszka od 17 lat, rozumie ten kraj jak mało kto i mówi w kolumbijskiej odmianie języka hiszpańskiego tak, że nawet rodowici Kolumbijczycy nie potrafią rozpoznać, że urodziła się w innym miejscu na świecie. Zna Kolumbię i jej tajemnice jak własną kieszeń. Dzięki kilkuletniej pracy w kolumbijskim Ministerstwie Turystyki, gdzie zajmowała stanowisko dyrektora oficjalnego portalu turystyki Kolumbii www.colombia.travel, osobiście odwiedziła najbardziej nieodkryte i niedostępne miejsca Kolumbii, gdzie indywidualni turyści i tradycyjne biura podróży nie docierają. Jej zasługą jest strategia internetowa, która promuje Kolumbię na świecie. Jej obyczajowy blog www.kolumbijsko.com został uznany za najlepszą stronę internetową o Kolumbii.

Opłaty

Cena: 2’100 USD/osoba*
*cena skalkulowana została na grupę 8 – 12 – osobową

Do tej ceny konieczny będzie jeszcze bilet lotniczy do Kolumbii

Najlepsze polaczenie lotnicze do Kolumbii to KLM/AirFrance. Trasa powinna wyglądać tak: Warszawa – Bogota (z przesiadką albo w Amsterdamie albo w Paryżu) i Cartagena – Warszawa (z przesiadką w Amsterdamie). 

Zaliczka, potwierdzająca udział w programie: 2’500 PLN. Jeśli grupa się nie zbierze, oddajemy w całości zaliczkę. Przy min. 6 osobach, kupujemy bilety. Plan kolejnych wpłat otrzymasz po zapisaniu się. Druga zaliczka: 2’500 PLN. Trzecia zaliczka: 1’000 PLN wpłacana na miesiąc przed podróżą. Resztę pieniędzy (to jest 825 USD na ten moment) płatność gotówką w USD w Bogocie.

W cenie:

Poza ceną:

Wycieczki fakultatywne

Dzień 4 – Salento i trekking po Dolinie Palmy Woskowej 

Cena: 110USD/osoba

Po śniadaniu przejazd do znanego z architektury kolumbijskiego Regionu Kawy, niezwykle malowniczego miasteczka Salento. Z centralnego placu miasteczka przejazd tradycyjnymi kawowymi jeep’ami Willys do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu” (Valle del Cocora) porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową, której wysokość dochodzi do 70 metrów. W programie trekking po mglistym lesie i możliwość obserwowania fauny i flory tego regionu. 

Czas wolny w miasteczku, które położone jest między monumentalnymi Andami i uważane jest za jedno z najpiękniejszych w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe, drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady zapadają̨ na długo w pamięci, a liczne kawiarenki zapraszają̨ do skosztowania filiżanki najlepszej lokalnej kawy i innych kawowych wyrobów: ciasteczek, wypieków, cukierków, likierów, itd. Miłośnicy rękodzieła znajdą na głównej ulicy miasteczka – Calle Real nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników.

Dzień 6 – Karaibska Wysepka Tierrabomba i dzień na plaży

Cena: 128 USD/osoba

Po śniadaniu, przejazd do dzielnicy Castillo Grande, skąd motorówką udamy się w 20 – minutowy rejs do wysepki – Tierrabomba. Spędzimy cały dzień plażując, odpoczywając i upajając się fantastycznym widokiem na Cartagenę, która z tego punktu określana jest jako “Małe Miami”. Na wyspie zjemy również karaibski lunch. W godzinach późno popołudniowych powrót motorówką do Cartageny.

 

Tierrabomba jest najbliżej położoną Cartageny wysepką, która stanowi karaibskie drzwi do archipelagu 27 Wysp Różańcowych. Niektóre z nich są duże, inne tak malutkie, że zaledwie można na nich stanąć. Zaledwie trzy z nich są własnością państwa. Wyspy Różańcowe zachwycają krystalicznie czystą wodą, której kolor w zależności od kąta padania słońca zmienia się od turkusowego po błękitny. Do tego dodać należy delikatny szum karaibskiego morza, tropikalną roślinność, rafy koralowe zamieszkałe przez niezliczone gatunki ryb o wszelkich możliwych rozmiarach, kolorach i formach, jak: nienasycone nigdy graniki (meros), rekiny, delfiny, egzotyczne koniki morskie, romantyczne żółwie, meduzy i kalmary.

Informacje dodatkowe

Wjazd do Kolumbii (informacja aktualna na dzień 20.12.2022): 

Zgodnie z dekretem 2085 z dnia 16 grudnia 2021 r., do Kolumbii możliwy jest wjazd turystyczny osób powyżej 18 roku życia: 

  • osób z pełnym schematem szczepień na COVID (za pełen schemat uznaje się w Kolumbii 2 dawki lub 1 dawkę w przypadku szczepionki Johnson + 14 dni od jej przyjęcia)
  • osób z jedną dawką szczepienia + 14 dni od jej przyjęcia i negatywnym testem PCR wykonanym na 72 h przed przekroczeniem kolumbijskiej granicy
  • osób niezaszczepionych z negatywnym testem PCR wykonanym na 72 h przed przekroczeniem kolumbijskiej granicy.

Pogoda i ubrania:

BOGOTA I OKOLICE (Region andyjski) 

Wysokość: 2 600 m n.p.m.
Średnia temperatura: 14° C, częste opady, ostre słońce
Co zabrać: odzież przeciwdeszczową, cienką kurtkę, małą parasolkę, wygodne buty (typu: nieprzemakalne trampki, adidasy albo skórzane buty), ciepły sweter wieczorami, krem z wysokim filtrem (+50).

REGION KAWY (Region andyjski) 

Wysokość: od 1 500 do 2 300 m n.p.m.
Średnia temperatura: 20° C
Co zabrać: płaskie, wygodne buty, krótki rękaw, spodnie, cienki sweter na chłodne wieczory, odzież przeciwdeszczową, strój kąpielowy, środek przeciw komarom, nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem (+50), okulary słoneczne.

CARTAGENA I OKOLICE (Region karaibski)

Wysokość: 1 m n.p.m.
Średnia temperatura: 30° C
Co zabrać: przewiewne, bawełniane rzeczy w jasnych kolorach, sandały, klapki, strój kąpielowy, tenisówki, nakrycie głowy, okulary słoneczne, krem z wysokim filtrem (+50).

LEKI:

Warto, aby podróżujący mieli ze sobą znane sobie i sprawdzone leki. Większość znanych w Polsce leków jest w Kolumbii dostępna, ale zdarza się, że występują one pod innymi nazwami. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zabrać ze sobą leków na: przeziębienie, gorączkę, bóle głowy, biegunkę, wymioty.

REPELENTY:

Na terenach poniżej 1 500 m n.p.m. (Region Kawy i wybrzeże karaibskie) rekomendujemy używanie repelentów. Przy ich zakupie, prosimy zwrócić uwagę na zawartość w nim składnika DEET (ważne, aby było go od 20% wzwyż).

ŁADOWARKI:

W Kolumbii, tak samo jak w Stanach Zjednoczonych, prąd ma 120 V. Ładowarki do komputerów i telefonów komórkowych działają bez problemów, ale suszarki do włosów i lokówki elektryczne mogą pracować na mniejszej mocy lub nawet się przepalić.

WTYCZKI:

Wtyczki w Kolumbii są również amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem), więc warto przywieźć ze sobą odpowiednie łączniki lub przejściówki, aby od razu mieć je pod ręką.

KARTY SIM Z INTERNETEM:

Towarzysząca pilotka może pomóc z zakupem karty SIM po przylocie do Bogoty. 

KOLUMBIJSKA WALUTA:

Walutą funkcjonującą w Kolumbii jest kolumbijskie peso, oznaczane na fakturach i rachunkach symbolem COP lub wymiennie $ (dokładnie takim samym symbolem jak dolar amerykański (USD)). Często ten ostatni symbol powoduje zdenerwowanie u polskich podróżników, którzy otrzymując rachunek, są przekonani, że płatność pobrana została w USD. Jest to jednak zawsze kolumbijskie peso.   

PŁATNOŚĆ GOTÓWKĄ:

W restauracjach, sklepach, itd. nie ma w Kolumbii problemu z płaceniem polskimi kartami. Gotówka przydaje się natomiast na jarmarkach i przy zakupach ulicznych (przekąski, pamiątki, itd.) Przy płatności gotówką skorzystać można z obniżek ceny wyjściowej. 

Copyright © 2024 Izabela Rzysko Yoga | Powered by Izabela Rzysko Yoga